Foukaná čedičová vata

Je ideálním materiálem pod pultové střechy s plechovou střešní krytinou, kde jeho hutnost (vysoká objemová hmotnost) značně tlumí zvuk. Jeho minimální sléhavost oceníme v izolování stropů, šikmin, příček či půlštoků.

Máte zájem? Kontaktujte nás.

Čedičová vata

Vlastnosti

Odolává teplotám okolo 950°C, aniž by se jeho vlastnosti či struktura nějak změnily. Jeho odolnost vůči ohni je klasifikována nejvyšší třídou A1. Objemová hmotnost pro foukanou technologii se pohybuje od 35 do 70 kg/m³ dle konstrukce izolovaného prostoru. Má velmi malý difúzní odpor a tím vysokou paropropustnost. Součinitel tepelné vodivosti je lambda 0,036 - 0,038 W/(m/K).

Výroba je velmi podobná jako u skelného vlákna, také vlastnostmi si jsou oba materiály podobné. V porovnání s celulózovým vláknem jsou její tepelně izolační vlastnosti srovnatelné.

 
Jde o tvarově nejstálejší materiál s výbornými protihlukovými vlastnostmi.
 

Výroba samotného izolačního materiálu

Jde o roztavenou čedičovou horninu, která vytéká nebo je vstřikována na roztočený buben, z něhož odlétávají kapky. Ty se v rychlosti protáhnou a zchladnou (vlákna mají průměr pouhých 6-10 ɥm). Jde o podobný proces jako u výroby cukrové vaty. Nejčastějším způsobem výroby je tzv. Sol/gel, ale výroba se provádí i mnoha různými způsoby (tryskáním za vysokého tlaku, tažení tyčemi). V některých vatách je okolo 0,5% obsahu složek oleje nebo potravinového škrobu, které se přidávají z důvodu odstranění prašnosti materiálu.